Przekaż 1% podatku na rzecz OPP z Regionu Warmii i Mazur

Przekaż 1% podatku na rzecz OPP z Regionu Warmii i Mazur
Od 2010 roku Samorząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego realizuje kampanię społeczną "Wspieram Region - Mój 1% dla WiM". Jej celem jest promowanie i zachęcanie, w szczególności mieszkańców województwa, do przekazania 1% podatku dochodowego od osób fizycznych organizacjom pożytku publicznego z terenu Warmii i Mazur. Wczoraj - w trakcie konferencji prasowej - zainicjowano kolejny rok kampanii.

Podczas spotkania z mediami apel do mieszkańców Regionu o przekazywanie 1% podatku dochodowego od osób fizycznych organizacjom pożytku publicznego z terenu Warmii i Mazur wystosowali Gustaw Marek Brzezin - Marszałek Województwa, Arkadiusz Jachimowicz - Przewodniczący Rady Organizacji Pozarządowych Województwa Warmińsko-Mazurskiego oraz Honorowi Ambasadorzy, w gronie których znajdują się m.in: Iwona Pavlović (wielokrotna mistrzyni Polski w tańcu towarzyskim oraz sędzia w międzynarodowych konkursach tanecznych), Andrzej Matracki i Paweł Matracki (mistrzowie fryzjerstwa), drużyna siatkarzy „Indykpol AZS Olsztyn” na czele z kapitanem Pawłem Woickim.

Ponadto podczas spotkania przedstawiciel Izby Administracji Skarbowej w Olsztynie zaprezentował dane  dotyczące 1% PDOF za 2017 r. przekazanego w 2018 r. przez podatników z województwa warmińsko-mazurskiego. Wynika z nich, że w 2018 roku mieszkańcy Warmii i Mazur przekazali organizacjom pożytku publicznego ponad 19,9 mln zł, z czego ponad 4,7 mln zł (wzrost o ponad 200 tys. zł w stosunku do roku poprzedniego) trafiło do OPP z naszego regionu. Jednak nadal sporo, bo ponad 6 mln zł - to kwota stanowiąca wartość 1% należnego podatku dochodowego od osób fizycznych wynikająca z zeznań, w ktorych podatnicy nie zadeklarowali chęci przekazania 1% podatku organizacjom. Jest to zatem wartość, która potencjalnie mogłaby jeszcze wpłynąć do organizacji pożytku publicznego, w tym organizacji z naszego regionu.

Na stronie Narodowego Instytutu Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego znajduje się aktualny wykaz organizacji pożytku publicznego uprawnionych do otrzymania
1% podatku dochodowego od osób fizycznych za 2018 rok w 2019 roku. W wykazie tym znajduje się 328 OPP mających siedzibę na terenie województwa warmińsko-mazurskiego. Bardzo łatwo je odszukać - wystarczy w plisku Excel w kolumnie województwo włączyć sortowanie (zaznaczyć nasz region). Mozna odszukiwać OPP również według innych kryteriów, np. numeru KRS, gminy lub miejscowości. Wykaz dostapny TUTAJ (strona otwiera się w tym samym oknie).

Zapraszamy również do odwiedzenia strony Wspieram Region oraz do włączenia się do akcji!